איזה תוכנה מומלצת?
או: מורה נבוכים בג'ונגל הדיגיטלי

אז החלטת להתחיל ליצור מוזיקה. כמו גיטריסט מתחיל שצריך לבחור מבין אלפי סוגי הגיטרות השונים, עדיין אין לך מושג לאיזה כיוון ללכת ובמה לבחור.  יש

Cubase   Ableton  Bitwig  Pro Tools  Sonar Logic  Reaper  Ardour  Samplitude  Studio One Reason

ובטח עוד כמה ששכחתי. אז מה לכל הרוחות ההבדל, ואיך בוחרים, כשעדיין אין לנו נסיון וידע מספק להבין את הצרכים האמיתיים שלנו?

הדבר האחד שחשוב להבין הוא, שכל התוכנות הללו מאפשרות יצירת מוזיקה, אלקטרונית או אקוסטית וכל מה שבינהן, פחות או יותר באותה מידה ובאותה איכות. בכל התוכנות הללו ניתן להקליט אודיו ומידי, לערוך ולטפל בחומר המוקלט וליצור מוצר מוגמר – קובץ אודיו המכיל יצירה מוזיקלית. נכון, שלכל תוכנה חוזקות שונות וחולשות שונות, ויש גם דברים בודדים שרק אחת או שתיים מהן יודעות לעשות. אם כך, בבואנו לבחור כלי עבודה לעתיד, ובהעדר ניסיון קודם, כיצד נבחר את כלי העבודה שלנו?

1. תאימות. בפשטות, כדאי לעבוד עם תוכנה שתעבוד גם ב -PC וגם במקינטוש. כך נוכל "להזיז" את הפרוייקט שלנו לחברים ולאולפנים אחרים ללא תלות בסוג המחשב.

2. סביבה. עם איזו תוכנה עובדים החברים שלנו והשותפים המוזיקליים הפוטנציאליים שלנו. הם אלה שאליהם נפנה לתמיכה ועזרה בתחילת הדרך, ואיתם אנחנו רוצים להיות מסוגלים לשתף פעולה, להחליף ולשתף פרוייקטים.

3. תקציב. חשוב לעבוד עם תוכנה מקורית, שמתעדכנת כל הזמן והיצרן מספק עבורה עדכונים ופתרונות.

4. תפוצה. כדאי לבחור בתוכנה נפוצה שלה משתמשים רבים בארץ. כך מעגל התאימות והתמיכה שלנו יגדל משמעותית.

בישראל שולטות כמעט ללא עוררין 4 תוכנות:

Cubase

התוכנה הותיקה של סטיינברג, הותיקה מכולן, מקיפה מאד ביכולותיה והנפוצה ביותר בישראל.  זוכה גם לכמויות אדירות של תמיכה בעברית ב youtube ובפורומים, התוכנה היחידה שנכתב עבורה ספר לימוד בעברית – לצערנו על גרסה ישנה מאד שכבר אינה רלוונטית. אישית, זו התוענה בה אני משתמש בהפקות שלי, ואני מאד אוהב אותה ושולט בה לעומק.

Pro Tools

התוכנה שלמעשה הכניסה את ההקלטה אל כונן המחשב לעולם, נפוצה מאד באולפני ההקלטה, וככזאת היא מעולה. פחות פופולרית באולפנים הביתיים, ויש הטוענים שהיא כלי פחות נוח ליצירה ומתאימה יותר באמת לאולפן שעוסק בהקלטות חיות נטו.

Logic

תוכנה ותיקה וטובה. לאחר שהיצרן נרכש ע"י אפל, ניתן להשתמש בה רק על מחשבי מקינטוש, מה שמגביל את מספר המשתמשים ואת ניידות הפרוייקטים.

Ableton

הצעירה מבין הארבע. נועדה במקור ככלי לשילוב המחשב בהופעות חיות, אך התפתחה לתוכנת הפקה שלמה. שונה מאד מכל האחרות בגישתה ובשיטת העבודה שלה. ייתרונה הגדול עדיין בשימוש בהופעה.

לסיכום, בכל התוכנות ניתן להגיע לתוצאות מעולות, והסביבה המוזיקלית והתמיכה הזמינה הן גורמים מכריעים בבחירת התוכנה איתה עובדים.